HKL

Menu

System automatyki budynkowej

Przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, 2010/31/UE z dnia 19.05.2010 roku kładą szczególny nacisk na skuteczne podejmowanie działań służących ograniczeniu zużycia energii w budynkach. Zgodnie ze zobowiązaniami Unii Europejskiej w ramach "pakietu 3x20" do 2020 roku powinien nastąpić wzrost efektywności energetycznej oraz udziału odnawialnych źródeł energii w sumarycznym bilansie energetycznym o 20%, przy jednoczesnym spadku emisji dwutlenku węgla o tę wartość.

Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termoizolacyjnych oraz wprowadzanie paszportu energetycznego budynku wskazują kierunek ewolucji legislacji i praktyki w tym obszarze.

W wyniku prac Działu Badań i Rozwoju firmy HKL Dekoracja okien sp.zo.o związanych z przepisami UE powstał system automatyki budynkowej pozwalający na całkowitą kontrolę nad klimatem i cyrkulacją powietrza, zarówno w całym domu jak i poszczególnych pomieszczeniach, potrafiący dostosować się do klimatu panującego na zewnątrz odpowiednio wpływając na temperaturę wewnątrz budynku.

Daje on możliwość sterowania klimatem w budynku przez co generuje spore oszczędności w kosztach eksploatacyjnych.

Najważniejsze cechy systemu

Umożliwia on bezinwazyjną instalację bez potrzeby położenia setek metrów kabli.
Zminiaturyzowane moduły instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej za włącznik np: światła, rolety, itp. Jako jedyny na rynku, w instalacjach bez przewodu neutralnego (starego typu) potrafi sterować oświetleniem typu LED, czy świetlówkami. Nie "łączy" się trwale z infrastrukturą.

Daje pełną swobodę sterowania i komunikacji,
współpracuje bowiem z większością telefonów komórkowych, dostępnych na rynku. Współpracuje również z produktami bezprzewodowymi ponad 300 niezależnych producentów i wszystkimi pozostałymi urządzeniami, którymi sterować mogą konkurencyjne systemy, jak również ze wszystkimi dostępnymi na rynku kamerami IP. Po wykryciu jakiegokolwiek zdarzenia w danym pomieszczeniu w budynku, system wysyła zdjęcie lub film na komórkę.

Sam sprawdza i monitoruje stan poszczególnych urządzeń,
a w razie potrzeby informuje o wystąpieniu zdarzenia. Jako jedyny na rynku zna dokładne położenie rolety, markizy, itp. Automatycznie się uaktualnia.

Każdy element systemu może działać niezależnie od centrali.
W przypadku uszkodzenia centrali, gdy system wykryje np: pożar, każdy element samoistnie podejmie decyzję o otwarciu rolet, okien lub drzwi. Do zdalnego zarządzania nie wymaga połączenia vpn ani stałego adresu IP. Umożliwia integrację z istniejącym systemem alarmowym.

Posiada bardzo prosty interfejs konfiguracyjny,
za pośrednictwem którego w dowolnej chwili można zmienić w zależności od potrzeb, całą inteligencję systemu z dowolnego komputera, bez specjalistycznego oprogramowania i bez potrzeby wzywania serwisu.

 

Jak zainstalowanie rolety czy żaluzji wpływa na wydatek energetyczny w budynku?

Wstrzymanie lub ograniczenie dopływu światła słonecznego w odpowiednim momencie a w innym działanie przeciwne, wpływa na temperaturę w pomieszczeniach, na uruchamianie lub wstrzymywanie pracy różnorakich urządzeń zużywających energię. Przesłona jest też dodatkową barierą termiczną. Zainstalowanie przesłony okiennej, którą można regulować strumień światła wpadającego do pomieszczenia jest istotnym instrumentem optymalizacji konsumpcji energii. Należy mieć jednak na uwadze często występujący konflikt pomiędzy oszczędnością energii, a komfortem lub bieżącymi wymaganiami użytkowymi a także konieczność poświęcenia dodatkowej uwagi i wysiłku do obsługi przesłon, jeśli oszczędność energii miała by być w pełni stosowana.

Odpowiedzią na ten problem są inteligentne systemy zarządzania przesłonami, zarówno autonomiczne jak i kompleksowe (Management System), które podejmują za ludzi i wykonują decyzję o zamknięciu lub otwarciu przesłony. Zgodnie z ustalonymi priorytetami, uzyskają maksimum oszczędności, umożliwiając jednocześnie normalne funkcjonowanie budynku i zapewniając użytkownikom wymagany komfort.

Nasze najważniejsze wyróżnienia

Dzięki znakomitej prężności Prezesa Spółki i wysokiej dynamice sprzedaży, pomimo kryzysu na rynkach światowych, spółka po raz kolejny otrzymała tytuły:

Gepard Biznesu

2013, 2014, 2015, 2016

Efektywna Firma

2013, 2014, 2015, 2016

Mocna Firma Godna Zaufania

2013, 2014, 2015, 2016

Światowa Firma Worldwide Company

2016

Busola Biznesu Prezydenta Miasta Szczecin

2013

Diament Miesięcznika Forbes

2011, 2012, 2018

Program współfinanosowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013 Zapewnienie wysokiej jakości przesłon okiennych, produkowanych przez HKL Dekoracja Okien Sp. z o.o. dzięki automatyzacji procesów produkcyjnych.